Nedávný článek o nečekaném novém rodinném elektromobilu od Toyoty vás velice zaujal, proto jsme využili příležitosti se na něj podívat osobně a pěkně zblízka. A nebyli zklamáni; další z modelů na elektrické platformě TNGA-K sice překvapil, avšak dal výchozímu modelu Toyota bZ4X nový smysl. Jak tedy působí naživo nové, obří kombi Toyota bZ4X Touring?
Miláček českých rodin? Toyota bZ4X Touring má 600l kufr!
Jak název napovídá, vůz vznikl jako další karosářská varianta už dobře známého SUV Toyota bZ4X, který prošel čerstvě faceliftem a my se na něj byli v Bruselu také osobně podívat. Nyní vám tedy ze stejného místa po pouhých dvou měsících ukazujeme další, plně elektrickou novinku značky Toyota. Pokud největší automobilka světa takové inovační tempo udrží, brzy se stane velmocí mezi elektromobily podobně, jako aktuálně nekompromisně vládne světovým hybridům.












Novinka zachovává většinu vlastností výchozího modelu, přidává ovšem obří porci litrů pro zavazadla navíc. Těšit se tedy mohou všichni vyznavači čisté mobility, kteří rádi vozí velké náklady. Můžeme tedy říci chataři a chalupáři, ovšem s vymezením této skupiny si samozřejmě počkáme až po oznámení cen novinky. Toyota totiž nikdy nebyla levnou značkou a výchozí SUV aktuálně začíná na částce 1,1 milionu (v aktuální akci je o 100 tisíc levnější), a to je stále předfaceliftová verze. Uvidíme tedy, jak se marketingové oddělení Toyoty vytáhne při stanovování cen. My bychom si moc přáli, aby se jim podařilo vybojovat dobrou cenu, protože podobné vozidlo zatím na trhu chybí a tento formát, tedy spojení zvýšené terénní průchodnosti, pohodlného nastupování a vzdušného salónu středního SUV s gigantickým kufrem si jistě rychle získá sympatie.
Při prohlídce jsme tedy nemohli nezačít zádí, která nás i vás zajímá nejvíce. Už na první pohled nutno říci, že designéři odvedli velmi dobrou práci a kombík vypadá ještě lépe, než zajímavě tvarované výchozí SUV. Přidanou mohutnou optickou hmotu totiž zdařile opticky tlumí jak obří nárazník s velkými kontrastními ochrannými plochami, tak funkční trik s horní hranou oken, klesající rychleji proti linii samotné střechy. Výsledný dojem vlastně ani nepřipomíná SUV, ale spíše oblíbené crossovery, nabízené třeba Volvem či Subaru. Zasloužily se o to nejen proporce, ale i typické doplňky této kategorie v podobě mohutných ochranných prvků na bocích a také výrazných střešních ližin na 70 kg. Rovněž černá kola jsou exkluzivitou právě pro Touring.
Celková délka narostla oproti výchozímu bZ4X o rovných 140 mm a kufr narostl o třetinu z 452 na rovných 600 litrů podle VDA. To je, pro zajímavost, ještě o 15 l více, než nabízí Škoda Enyaq, o jejíž ložných schopnostech nepochybuje vůbec nikdo. Variabilita je naopak spíše průměrná a obsahuje dvojité dno a nastavitelný sklon zadních dělených opěradel. Při tomto objemu to ale vážně zase tak moc nevadí. Příď se pochopitelně shoduje s výchozím SUV, i když i při pohledu tímto směrem rozeznáme větší celkovou výšku a také specifický přední nárazník v dobrodružném stylu.
Interiér se rovněž v maximální míře shoduje s bZ4X, ovšem s jednou zásadní výjimkou. Čalounění, laděné do olivově zelena, má rovněž budit dojem terénu a off roadu. A nutno dodat, že se mu to celkem daří, možná i díky tomu, že tento odstín tak trochu připomíná vojenskou khaki barvu. Ostatní novoty už známe a vám jsme je ukázali, takže jen telegraficky. Narostl centrální displej, zcela se změnila virtuální přístrojová deska a středová konzola nyní nabije bezdrátově rovnou dva telefony najednou. Enormní je nejen již popsaný zavazadelník, ale rovněž prostor ve druhé řadě sedadel. Tam si dá dospělý nohu přes nohu a hodně vzduchu má i nad hlavou. Tvar lavice zároveň slibuje důstojné pohodlí i třetímu vzadu uprostřed, již zmíněný nastavitelný sklon opěradel pak pohodu i na dlouhých cestách.









Možná až trochu překvapivé změny nacházíme v technických specifikacích. Ty se totiž od výchozího SUV liší i v parametrech, kde bychom to nečekali. Především tu nacházíme o vlas větší trakční baterie o kapacitě 74,7 kWh (SUV nabízí 73,1 kWh), která stačí k normovanému dojezdu až 560 km podle WLTP, samozřejmě v případě verze s předním pohonem. Další nečekaná odlišnost čeká u verze AWD, tedy čtyřkolky. Ta totiž dostala oproti SUV vyšší výkon 380 k (SUV má 343 k) a oba motory jsou netypicky synchronní s permanentními magnety. To z ní činí aktuálně nejvýkonnější elektromobil Toyoty. Shoduje se naopak nejvyšší povolená hmotnost přívěsu 1 500 kg. I tady nacházíme velkorysou toyotovskou záruku na trakční baterii na 10 let/1 000 000 km, podmíněnou každoročními kontrolami v autorizovaném servisu.
Zatímco nabíjení střídavým proudem 11 kW, volitelně 22 kW, plní ty nejvyšší standardy, rychlonabíjení 150 kW už je dnes nejvýš průměrná hodnota. Nacházíme tu však novinku, společnou s již zmíněnou modernizací výchozího SUV, v podobě uživatelsky aktivovatelného předehřevu baterie. Lepší by mělo být i chlazení. To by mj. mohlo znamenat, že by konečně mohlo padnout nepříjemné omezení stávající baterie v podobě omezení počtu denních rychlonabíjení.
Pokud se vám Toyota bZ4X Touring líbí, budete si na ni muset ještě skoro rok počkat. Na českém trhu se totiž objeví až na přelomu prvního a druhého polololetí 2026. Bohužel podobné termíny nejsou u Toyoty, jako u globální automobilky, pro níž Evropa už dávno není prioritou, ničím výjimečným. Čekání si bude možné ukrátit aspoň ranou objednávkou, to totiž u nás bude možné už na konci letošního roku. Jenže to tou dobou nejspíš bude ještě bez osobní zkušenosti se samotným autem.